Los Bastardos Finlandeses: El Grande’s Saloon
23.11.2009 klo 1.44 | Pertti Pulkkanen
Los Bastardos Finlandeses on vanhakantaisen, Motörheadin sylttytehtaalle johtavan hardrockin keskeisimpiä lipunkantajayhtyeitä maassamme. Taiteilijanimien takaa bändin miehistöstä löytyy veteraanisoittajia, joiden varhaisempaan työsarkaan on lukeutunut klassikkonimiä Hassisen Koneesta Royal Trampsin kautta Peer Güntiin ja Freukkareihin.
Muun muassa Aerosmithin ja Deep Purplen lämmittelyesiintyjänä kunnostautuneiden Bastardsien debyyttipitkäsoitto My Name is El Muerte oli tyylilajissaan varsin innostava ja monipuolinen avaus, johon verrattuna kakkostäyspitkä Return of El Diablo kärsi hienoisesta tasapaksuudesta. Siksi onkin kerrassaan miellyttävää huomata Bastardsien onnistuneen luomaan kolmannesta albumistaan El Grande’s Saloonista tähänastisen levytysuransa eheimmän, onnistuneimman ja vivahteikkaimman kiekon.
Jo avausraita Motor Rock Meltdown on ärhäköine kitaroineen, El Bastardo Granden erinomaisine rumputyöskentelyineen ja El Taff Bastardon viskinpolttamine laulusuorituksineen varsin viriili osoitus Bastardosin tämänhetkisestä luomisvoimasta. Tulittavariffinen Fisherman’s Wife heittää vauhdikkuudestaan huolimatta nyanssikkuutta peliin. All My Amigos yhdistää rullaavat säkeistöt näennäisestä helppoudestaan huolimatta koukukkaaseen kertosäkeeseen verevällä kitarasoololla ryyditettynä. Bensiininkatkuista Costa Del Crime-raitaa koristaa mielikuvitusrikas, espanjalaistunnelmiin vievä sooloilu. Keskitempoinen El Grande Rides Again omaa riffinsä rullaavuudessa ja kertosäkeensä tarttuvuudessa jopa hittipotentiaalia No Way Outin ollessa upeariffinen, joskin hivenen yksioikoisempi rockpala. Go-Go Girl yhdistää sulavampaa rullausta komeaan laulumelodiaan pelaamatta pelkällä kertosäkeellä. Ace of Spadesista muistuttava lopetus antaa kunnian niille, keille se kuuluu. Sopivasti räyhäävä Rock Police jyrää kuin hirviö turhan kohkaamisen karikot onnistuneesti välttäen. Another Tequila jatkaa samoissa tunnelmissa hieman vähemmän ikimuistoisesti. Viululla väritetty nimikkobiisi El Grande’s Saloon on pitkäsoiton veikein esitys.
Kokonaisuutena kyseessä on Bastardojen laadukkain ja monipuolisin täyspitkä. Tässä saluunassa viihtyy pitemmänkin aikaa.
Jätä kommentti
Huom! Kommenttisi näkyy kaikille käyttäjille vasta, kun ylläpito on hyväksynyt sen. Asiattomat, provokatiiviset ja eritoten nimimerkin takaa ja ilman virallista sähköpostiosoitetta lähetetyt viestit eivät välttämättä päädy julkaistavaksi. Reiluinta on keskustella omalla nimellä, sähköpostiosoitettasi ei julkaista vaan se jää ylläpidon tietoon.
- Heikki Junkkari:
Niin, eihän lääketieteen opiskelijoilla ole mielessään mikään muu kuin raha. KOTA - tietokannan mukaan lääketieteen koulutusalalla ylempää korkeakoulututkintoa... - Tomi Vainio:
Taitavat medisiinarit olla enemmän huolissaan tulevista palkoistaan kuin opetuksen tasosta. - Anonymous:
Yliopiston johto ja strateginen hallitus varmasti nukkuvat yönsä kuin pienet lapset konsanaan - vailla huolen häivää, ei murheita ‘lain.








