Jokelan yrittäjä Jaakko Latola parantaa myyntinsä ohella maailmaa Porkkanamafian saapuessa hänen ravintolaansa 25.3.
Kapitalismi pelastaa maailman Jokelassa
Pasi Huttunen, teksti & kuva
Joensuuhunkin rantautunut Porkkanamafia rohkaisee parantamaan maailmaa kuluttamalla. Ensimmäinen tempaus järjestetään Wanhassa Jokelassa keskiviikkona 25.3. Jokela on sitoutunut käyttämään 90 prosenttia päivän lisätuotoista ympäristöystävällisyyden parantamiseen.
“Aiemmin yritysten toimintaan on yritetty vaikuttaa muun muassa boikoteilla. Porkkanamafia kääntää idean toisin päin, ja haastaa ihmiset äänestämään kulutusvalinnoillaan”, Hanna Pulkka Joensuun Porkkanamafia-ryhmästä kertoo.
Kilpailutuksessa tempauksen paikasta tiukinta kamppailua kävivät Jokela ja Teatteriravintola. Seuraava tempaus järjestetäänkin 29.8. Teatteriravintolassa.
Tempauspäivänä Jokelassa on tuttujen á la carte -annosten lisäksi tarjolla porkkana-aiheisia ateriakokonaisuuksia erikoishintaan. Lounasta tarjoillaan kello 12 alkaen ja päivällisvieraita viihdyttää pianisti Jorma Sallanen.
Iltatapahtuma alkaa kello 18.30, jolloin nähdään tulennielentää ja kuullaan kansanmusiikkia, bluesrockia, Dave Lindholm-versiointia sekä kahta DJ:tä.
Jätä kommentti
Huom! Kommenttisi näkyy kaikille käyttäjille vasta, kun ylläpito on hyväksynyt sen. Asiattomat, provokatiiviset ja eritoten nimimerkin takaa ja ilman virallista sähköpostiosoitetta lähetetyt viestit eivät välttämättä päädy julkaistavaksi. Reiluinta on keskustella omalla nimellä, sähköpostiosoitettasi ei julkaista vaan se jää ylläpidon tietoon.
- Anssi jelppii ja neuvoo opiskelijoita
- Areenan kautta kohti kesää ja Rokkia
- Arpapeliä Itä-Suomen yliopiston strategialla
- Avaruusveteraani luennoi SciFestissä
- Avustajapalaverissa voit tavata päätoimittaja Kumpulaisen!
- Ellin mielestä vastuu asunnon hankkimisesta on opiskelijalla
- Hallitusten puheenjohtajien luottamus puhuttaa edustajistoja
- Hämmentävä viikko edessä
- Hannu Jaakkola ehdolla SYL:n hallitukseen
- Helena Piispa potkii lahjoituksellaan varainhankintaa vauhtiin
- admin:
Uljas muistuttaa, että vain toimivalla sähköpostiosoitteella ja nimellä/nimimerkillä varustetut kommentit julkaistaan. Sama ihminen voi kommentoida yhteen ketjuun vain yhdellä... - Hui Kamala:
Kannattaa muistaa, että nyt puhutaan peräti YHDEN päivän lakosta. - Jere:
Milla hyvä, olisikohan näin että HYY ja AYY olisivat hiukan varakkaampia ylioppilaskuntia kuin ISYY? Tarkoittaisikohan tämä myös sitä, että heillä on myös lehteen suunnata isommat...
SYL osoittaa mieltä maksuttoman opiskelun puolesta
Suomen ylioppilaskuntien liitto ja Suomen ammattikorkeakouluopiskelijakuntien liitto ottavat kantaa maksuttoman opiskelun puolesta mielenosoituksella. Eduskuntavaalien kynnyksellä järjestettävän mielenosoituksen tarkoituksena on kiinnittää huomio ilmaisen opiskelun tärkeyteen Suomessa.
Joensuusta pusketaan maistereita halvalla
Opintopiste irtosi Joensuussa Kuopiota halvemmalla viime vuonna. Joensuun yliopiston perustutkintokoulutuksessa suoritettu opintopiste maksoi 118 euroa, kun Kuopion yliopiston vastaava luku 136 euroa. Samansuuntainen ero on myös maisterintutkintojen keskimääräisessä hinnassa. Tohtorintutkinnon kustannukset olivat Kuopiossa lähes kaksinkertaiset Joensuuhun verrattuna.
UEF aikoo leikata tuutoreilta palkkiot
Itä-Suomen yliopiston tuutorointipalkkioiden leikkaussuunnitelmat herättävät närää. Eriyisesti Joensuussa ainejärjestöt ovat kuohuksissaan, kun opiskelijatuutoreiden 130 euron palkkiota ollaan poistomassa kokonaan.

Tumppi Varonen & Problems: Kalevankatu 34
Kalevankatu 34 on yllättävänkin laadukas Tumppi Varonen & Problems-täyspitkä. Vaikka Problemsin pitkäsoitot ovat kokonaisuuksina olleet ajoittain epätasaisia, on yhtyeen tuotannosta aina ollut poimittavissa kiistatonta klassikkotasoa edustavia kappaleita. Upeasti rokkaava Laulu oli surullinen osoittautuu erääksi albumin todellisista valopilkuista

Shutter Island
Visuaalisesti vaikuttava psykologinen trilleri säilyttää tunnelmansa loppuun asti, kenties hidastahtisesta kerronnasta johtuen. Kuvien vahvuus ja vaikutus katsojaan on lopulta Suljetun saaren paras anti.

Joensuun ylioppilasteatteri: Pisarat Seitsemän
Joensuun ylioppilasteatterin perinteinen Pisarat tarjoilee neljän lyhytnäytelmän sarjan. Ensi-iltaa vietettiin viimeistä kertaa edesmenneen Kerubin kellarissa, Teatteri Montussa. Loput esityksistä nähdään Pakkahuonella. Viimeiseen esitykseen maanantaina 8.3. kello 18 ehtii vielä.
